USA Bobsled and Skeleton

Four-man Bobsled

2013: St. Moritz, Swizterland

GOLD: Maximilian Arndt, Marko Huebenbecker, Alexander Roediger and Martin Putze (GER) 4:20.67
SILVER: Alexander Zubkov, Alexey Negodaylo, Dmitry Trunenkov and Maxim Mokrousov (RUS) 4:21.14
BRONZE: Steven Holcomb, Justin Olsen, Steven Langton and Curt Tomasevicz (USA) 4:21.26
19th: Nick Cunningham, Adam Clark, Andreas Drbal and Chris Fogt (USA) 4:22.85
30th: Codie Bascue, Jesse Beckom, Johnny Quinn and Nic Taylor (USA) 

2012: Lake Placid, NY

GOLD: Steven Holcomb, Justin Olsen, Steven Langton and Curt Tomasevicz (USA) 3:36.83
SILVER: Maximilian Arndt, Alexander Roediger, Kevin Kuske and Martin Putze (GER) 3:37.33
BRONZE: Manuel Machata, Marko Huebenbecker, Andreas Bredau and Christian Poser (GER) 3:37.63
13th:  Nick Cunningham, Jesse Beckom, Johnny Quinn, Dallas Robinson (USA) 3:39.68

2011: Koenigssee, Germany

GOLD:  Manuel Machata, Richard Adjei, Andreas Bredau, Christian (GER) 3:16.58
SILVER:  Karl Angerer, Christian Friedrich, Alex Mann, Gregor Bermbach (GER) 3:17.10
BRONZE:  Steven Holcomb, Justin Olsen, Steven Langton, Curtis Tomasevicz (USA) 3:17.26
19th: John Napier, Jared Clugston, Laszio Vandracsek, Jesse Beckom (USA) 3:20.05
28th: Cory Butner, Codie Bascue, Kameron Hart, Johnny Quinn (USA) 2:31.71

2009: Lake Placid, NY

GOLD:  Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Mesler, Curt Tomasevicz (USA) 3:36.61
SILVER:  Andre Lange, Alexander Roediger, Kevin Kuske, Martin Putze (GER) 3:37.58
BRONZE:  Janis Minins, Daumants Dreiskens, Oskars Melbardis, Intars Dambis (LAT) 3:37.61
9
th: Todd Hays, T.J. Burns, Alex Sprague, Bill Shuffenhauer (USA) 3:39.12
11th: John Napier, Jesse Beckom, Jamie Moriarty, Nick Cunningham (USA) 3:39.63

2008: Altenberg, Germany

GOLD:  Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske, Martin Putze (GER) 3:36.26
SILVER:  Alexsandr Zubkov, Roman Oreshnikov, Dmitry Trunenkov, Dmitry Stepushkin (RUS) 3:38.28
BRONZE:  Matthias Hoepfner, Ronny Listner, Alex Mann, Thomas Poege (GER) 3:38.85
6th: Steven Holcomb, Pavle Jovanovic, Steve Mesler, Brock, Kreitzburg (USA) 3:39.52
18th: John Napier, Justin Olsen, Jacob Miller, Charles Berkeley (USA) 3:42.52

2007: St. Moritz, Switzerland

GOLD:  Ivo Rueegg, Thomas Lamparter, Beat Hefti, Cedric Grand (SUI) 4:20.86
SILVER:  Pierre Lueders, Ken Kotyk, David Bissett, Lascelles Brown (CAN) 4:21.09
BRONZE:  Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske, Martin Putze (GER) 4:21.10
4th: Steven Holcomb, Pavle Jovanovic, Steve Mesler, Brock Kreitzburg (USA) 4:21.12
16th: Mike Kohn, T.J. Burns, Alex Sprague, Curt Tomasevicz (USA) 4:23.42

2005: Calgary, Canada

GOLD:  Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske, Martin Putze (GER) 3:34.53
SILVER:  Alexsandr Zubkov, Sergei Golubev, Alexey Seliverstov, Dmitry Stepushkin (RUS) 3:34.83
BRONZE:  Pierre Lueders, Ken Kotyk, Morgan Alexander, Lascelles Brown (CAN) 3:34.86
5th: Todd Hays, Pavle Jovanovic, Bill Schuffenhauer, Steve Mesler (USA) 3:35.45
8th: Steven Holcomb, Ben Fogel, Jason Ross, Lorenzo Smith (USA) 3:36.49

2004: Koenigssee, Germany

GOLD:  Andre Lange, Udo Lehmann, Kevin Kuske, Rene Hoppe (GER)
SILVER:  Christoph Langen, Christoph Heyder, Enrico Kuhn, Jens Nohka (GER)
BRONZE:  Todd Hays, Pavel Jovanovic, Bill Shuffenhauer, Steve Mesler (USA)

2003: Lake Placid, NY

GOLD:  Andre Lange, Rene Hoppe, Kevin Kuske, Carsten Embach (GER)
SILVER:  Todd Hays, Bill Schuffenhauer, Randy Jones, Garrett Hines (USA)
BRONZE:  Alexsandr Zubkov, Aleskey Sliverstov, Sergei Golubev, Dmitry Stepushkin (RUS)


Two-man Bobsled

2013: St. Moritz, Switzerland

GOLD: Francesco Friedrich and Jannis Baecker (GER) 4:22.78
SILVER: Beat Hefti and Thomas Lamparter (SUI) 4:23.34
BRONZE: Thomas Florschuetz and Kevin Kuske/Andreas Bredau (GER) 4:23.97
4th: Steven Holcomb and Steve Langton (USA) 4:24.05
9th: Cory Butner and Chris Fogt (USA) 4:24.81
13th: Nick Cunningham and Dallas Robinson (USA) 4:25.74

2012: Lake Placid, NY

GOLD:  Steven Holcomb, Steven Langton (USA) 3:42.88
SILVER:  Lyndon Rush, Jessee Lumsden (CAN) 3:43.34
BRONZE:  Maximilian Arndt, Kevin Kuske (GER) 3:43.43
6th:  John Napier, Chris Fogt (USA) 3:44.12
9th:  Nick Cunningham, Dallas Robinson (USA) 3:44.35

2011:  Konigssee, Germany

GOLD:  Alexsandr Zubkov, Alexey Voevoda (RUS) 3:20.72
SILVER:  Thomas Florschuetz, Kevin Kuske (GER) 3:20.90
SILVER:  Manuel Machata, Andreas Bredau (GER) 3:20.90
BRONZE:  Beat Hefti, Thomas Lamparter (SUI) 3:21.00
6th:  Steven Holcomb, Steven Langton (USA) 3:21.51
22nd:  John Napier, Laszlo Vandracsek (USA) 2:32.94
25th:  Cory Butner, Johnny Quinn (USA) 2:33.34

2009:  Lake Placid, NY

GOLD:  Ivo Rueegg, Cedric Grand (SUI) 3:42.20
SILVER:  Thomas Florschuetz, Marc Kuehne (GER) 3:42.42
BRONZE:  Steven Holcomb, Curt Tomasevicz (USA) 3:42.60
11th: Todd Hays, Alex Sprague (USA) 3:44.42
17th:  John Napier, T.J. Burns (USA) 3:45.17 

2008:  Altenberg, Germany

GOLD:  Andre Lange, Kevin Kuske (GER) 3:40.58
SILVER:  Thomas Florschuetz, Mirko Paetzold (GER) 3:41.64
BRONZE:  Alexsandr Zubkov, Alexey Voevoda (RUS) 3:41.97
10th:  Steven Holcomb, Curt Tomasevicz (USA) 3:44.17
16th:  John Napier, Charles Berkeley (USA) 3:45.96
18th:  Mike Kohn, Steven Langton (USA) 3:46.54 

2007:  St. Moritz, Switzerland

GOLD:  Andre Lange, Kevin Kuske (GER) 4:26.62
SILVER:  Ivo Rueegg, Tommy Herzog (SUI) 4:26.81
BRONZE:  Simone Bertazzo, Samuele Romanini (ITA) 4:27.28
4th:  Steven Holcomb, Brock Kreitzburg (USA) 4:27.50
15th: Mike Kohn, Curt Tomasevicz (USA) 4:30.11

2005:  Calgary, Canada

GOLD:  Pierre Lueders, Lascelles Brown (CAN) 3:39.38
SILVER:  Andre Lange, Kevin Kuske (GER) 3:39.52
BRONZE:  Martin Annen, Beat Hefti (SUI) 3:39.70
9th: Mike Kohn, Alex Sprague (USA) 3:40.80
18th:  Steven Holcomb, Pavle Jovanovic (USA) 3:42.05

2004: Konigssee, Germany

GOLD:  Pierre Lueders, Giulio Zardo (CAN)
SILVER:  Christoph Langen, Markus Zimmermann (GER)
BRONZE:  Andre Lange, Kevin Kuske (GER)

2003: Lake Placid, NY

GOLD:  Andre Lange, Kevin Kuske (GER)
SILVER:  Pierre Lueders, Giulio Zardo (CAN)
BRONZE:  Rene Spies, Franz Sagmeister (GER)







Women's Bobsled Athletes' Choice: Elana Meyers
Men's Bobsled Athlete of the Year: Steven Holcomb
Men's Bobsled Athletes' Choice: Steve Langton and Justin Olsen
Rookie of the Year: Katie Eberling
Team of the Year: Men's Four-man Bobsled USA-1 (Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Langton and Curt Tomasevicz)
Skeleton Athlete of the Year: Katie Uhlaender
Skeleton Athletes' Choic
Women's Bobsled Athletes' Choice: Elana Meyers
Men's Bobsled Athlete of the Year: Steven Holcomb
Men's Bobsled Athletes' Choice: Steve Langton and Justin Olsen
Rookie of the Year: Katie Eberling
Team of the Year: Men's Four-man Bobsled USA-1 (Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Langton and Curt Tomasevicz)
Skeleton Athlete of the Year: Katie Uhlaender
Skeleton Athletes' Choic
Women's Bobsled Athletes' Choice: Elana Meyers
Men's Bobsled Athlete of the Year: Steven Holcomb
Men's Bobsled Athletes' Choice: Steve Langton and Justin Olsen
Rookie of the Year: Katie Eberling
Team of the Year: Men's Four-man Bobsled USA-1 (Steven Holcomb, Justin Olsen, Steve Langton and Curt Tomasevicz)
Skeleton Athlete of the Year: Katie Uhlaender
Skeleton Athletes' Choic