USA Roller Sports

Senior

 

Show Team

1 - Spain: Animal Instinct
2 - Argentina: La Historia
3 - Itlay 1 Crystal Skating Team: Lpaza De Toros


11 - USA 1: Buddha Cafe

 

Precision Teams

   1. Team 2 Germany - Skate Attack
   2. Team 3 Germany - Dream Team
   3. Team 3 Italy - Sincro Roller Bologna

    11. Team 3 USA - Team -N- Sync
    12. Team 1 USA - Team Elite
    13. Team 2 USA - Northern Dynamics

(Special Thanks to Marlene Bruland for submitting the Precision Team Results)

 

World Class Mens Combined

   1. Roberto Riva - Italy
   2. Luca D'Alisera - Italy
   3. Daniel Muller - Germany
   4. David Jacques

 

World Class Dance (Final)

   1. Mirko Pontello/Melissa Comin De Candido - Italy
   2. Logan Boggs & Julie Locke
   3. Marco Bornati/ Monica Coffele - Italy
   4. Heather Menard & Kyle Turley
   5. Troy Grunklee & Lauren Lazar

 

World Class Mens Singles (Final)

   1. Roberto Riva - Italy
   2. Andrea Barbieri - Italy
   3. Luca D'Alisera - Italy

   7. David Jacques (4th combined)

  11. Joshua Rhoads

  18. Henry Elliot

 

World Class Dance (after compulsories and OD)

   1. Italy
   2. Logan Boggs & Julie Locke
   3. Italy
   4. Kyle Turley and Heather Menard

   6. Troy Grunklee & Lauren Lazar

 

World Class Ladies Singles (Final)

   1. Italy
   2. Spain
   3. Italy

   8. Aubrey Orcutt
   9. Abigail Burris

  22. Autumn Kuwahara

 

World Class Mens Singles (after short)

   1. Italy

   8. David Jacques

  15. Henry Elliot

  22. Joshua Rhoads

 

World Class Pairs (Final)

   1. Italy
   2. Italy
   3. Italy
   4. Aubrey Orcutt & Robert Hines
   5. Trace Hansen & Kylee Berger

   8. James Linton & Raquel Equia

 

Results of the Senior World Figure Events

 

Kyle Turley Takes Gold!  

 

*Kyle’s placement represents the first time since 1996 that an American man has won that event.

 

World Team Ladies Figures

   1. Italy
   2. Germany
   3. Germany
   4. Sharyn Lincoln
   5. Sarah Baldwin

  11. Niquel Garcia

 

World Class Mens Figures

   1. Kyle Turley*
   2. Germany
   3. Germany

   6. Chris Fairman

  10. David Jacques

 

Junior

Junior Mens Figures (Final)

   1. Germany
   2. Germany
   3. Italy
   4. Joshua Sutterlein

   7. Grant Schnell

 

Junior Ladies Figures (Final)

   1. Germany
   2. Ashley Hinton
   3. Germany

   8. Brittany Adams

 

Junior Dance (Final)

   1. Italy
   2. Italy
   3. Erin Ovens & Aaron Rosko
   4. Grant Schnell & Kayla Hadley

 

Junior Pairs (Final)

   1. Italy
   2. Italy
   3. Anthony Peck & Allison Bolt

 

Junior Mens Singles (Final)

   1. Italy
   2. Argentina
   3. Spain

10.    Joshua Suetterlein (5th combined)

  12.  Donavan Thomas

 

Junior Ladies Singles (Final)

   1. Spain
   2. Slovenia
   3. Italy

11.    Brook Fries

17.    Kylee Berger

 

Mens Inline Singles (Final)

   1. Australia
   2. Argentina
   3. Brazil

        7. James Johnson

Ladies Inline Singles (Final)

   1. Australia
   2. Italy
   3. Australia
   4. Shauna McCollough

    8. Courtney Donovan