USA Wrestling

TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

Ranked On: 4/2/2013
Ranked By: UL

TheMat.com U.S. Senior Freestyle Rankings

55 kg/121 lbs.
1. Sam Hazewinkel, Norman, Okla. (Sunkist Kids)
2. Obe Blanc, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
3. Ben Kjar, Orem, Utah (Titan Mercury WC)
4. Zach Sanders, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
5. Angel Escobedo, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
6. Mark McKnight, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Brandon Precin, Evanston, Ill. (Wildcat WC)
8. Frank Perrelli, Itahca, N.Y. (New York AC)
9. Jesse Delgado, Gilroy, Calif. (Titan Mercury WC)
10. Kyle Hutter (HRWA/Virginia Beach RTC)

60 kg/132 lbs.
1. Coleman Scott, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
2. Logan Stieber, Monroeville, Ohio (New York AC/Ohio RTC)
3. Jimmy Kennedy, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
4. Reece Humphrey, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
5. Tyler Graff, Loveland, Colo. (New York AC)
6. Devin Carter, Blacksburg, Va. (NRV Mat Club)
7. Andrew Hochstrasser, Boise, Idaho (Titan Mercury WC)
8. Tony Ramos, Carol Stream, Ill.
9. Earl Hall, Homestead, Fla. (New York AC)
10. Matt McDonough, Marion, Iowa (Hawkeye WC)

66 kg/145.5 lbs.
1. Brent Metcalf, Iowa City, Iowa (New York AC)
2. Chase Pami, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Adam Hall, New York, N.Y. (New York AC/Titan Mercury WC)
4. Jordan Oliver, Easton, Pa. (Titan Mercury WC)
5. Jason Chamberlain, Springville, Utah (Titan Mercury WC)
6. Phil Simpson, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Frank Molinaro (Scarlet Knight WC)
8. Kevin LeValley, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
9. Drew Headlee, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
10. Kellen Russell, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)

74 kg/163 lbs.
1. Jordan Burroughs, Lincoln, Neb. (Sunkist Kids/Nebraska Wrestling Training Center)
2. Andrew Howe, Cedar Lake, Ind. (New York AC)
3. Trent Paulson, Ames, Iowa (Sunkist Kids/Cyclone WC)
4. Kyle Dake, Ithaca, N.Y. (New York AC)
5. Nick Marable, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
6. David Taylor, St. Paris, Ohio (Nittany Lion WC)
7. Tyler Caldwell, Wichita, Kan. (Sunkist Kids)
8. Anthony Jones, E. Lansing, Mich. (Michigan WC)
9. Colt Sponseller, Glenmont, Ohio (New York AC)
10. Matt Brown, West Valley City, Utah (Nittany Lion WC)

84 kg/185 lbs.
1. Keith Gavin, Columbus, Ohio (Titan Mercury WC/Ohio RTC)
2. Max Askren, Hartland, Wis. (New York AC/Titan Mercury WC)
3. Phil Keddy, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)
4. Jon Reader, Ames, Iowa (Sunkist Kids/Cyclone WC)
5. Austin Trotman, Boone, N.C. (Titan Mercury WC)
6. Quentin Wright, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
7. Clayton Foster, Laramie, Wyo. (Cowboy WC/GRIT Athletics)
8. Ed Ruth, Harrisburg, Pa. (Nittany Lion WC)
9. Chris Perry, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
10. Tyrel Todd, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)

96 kg/211.5 lbs.
1. Wynn Michalak, Champaign, Ill. (Titan Mercury WC)
2. Les Sigman, State College, Pa. (Nittany Lion WC)
3. David Zabriskie, Bethlehem, Pa. (Lehigh Valley AC)
4. Chris Pendleton, Laramie, Wyo. (Cowboy WC)
5. Dustin Kilgore, Berea, Ohio (Sunkist Kids)
6. J.D. Bergman, Columbus, Ohio (New York AC/Titan Mercury WC/Ohio RTC)
7. Trevor Brandvold, Verona, Wis. (New York AC)
8. Cayle Byers, Stillwater, Okla. (Titan Mercury WC)
9. Jack Jensen, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
10. Luke Lofthouse, Iowa City, Iowa (Hawkeye WC)

120 kg/264.5 lbs.
1. Tervel Dlagnev, Columbus, Ohio (Sunkist Kids/Ohio RTC)
2. Tony Nelson, Cambridge, Minn. (Minnesota Storm)
3. Jarod Trice, Mount Pleasant, Mich.
4. Dom Bradley, Blue Springs, Mo. (Sunkist Kids)
5. Chad Hanke, Dayton, Ore. (NWRTC)
6. Zach Rey, Hopatcong, N.J. (Lehigh Valley AC)
7. Mike McMullan, Easton, Pa.
8. Ryan Tomei, Chapel Hill, N.C. (Titan Mercury WC)
9. Kyle Massey, Ann Arbor, Mich. (New York AC/Cliff Keen WC)
10. Zac Thomusseit, St. Paris, Ohio