USA Wrestling

48 kg/105.5 lbs.
1. Alyssa Lampe, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
2. Victoria Anthony, Huntington Beach, Calif. (Sunkist Kids)
3. Clarissa Chun, Columbia, Mo. (Sunkist Kids)
4. Erin Golston, Lake In The Hills, Ill. (NYAC/USOEC)
5. Emily Webster, Sedalia, Mo (OKCU Gator Women`s RTC)
6. Cody Pfau, Brush, Colo. (OKCU Gator Women`s RTC)
7. Amy Hou, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
8. Vanessa Smith, Frisco, Texas (Wayland Baptist)
9. Breonnah Neal, Clemons, N.C. (Campbellsville University)
10. Allene Somera, Ewa Beach, Hawaii (New York AC)

53 kg/114.5 lbs.
1. Whitney Conder, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
2. Katherine Fulp-Allen, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Jessica Medina, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
4. Haley Augello, Lockport, Ill. (New York AC/King University)
5. Carlene Sluberski, Fredonia, N.Y. (New York AC)
6. Amy Fearnside, Morgan Hill, Calif. (Titan Mercury WC)
7. Laura Anderson, Indio, Calif. (Valdez Wrestling Academy)
8. Sarah Allen, Huber Heights, Ohio (Univ. of the Cumberlands)
9. Madison Tung, San Marino, Calif. (Titan Mercury WC)
10. Samantha Klingel, Kresgeville, Pa. (King University)

55 kg/121 lbs.
1. Helen Maroulis, Rockville, Md. (Sunkist Kids)
2. Sarah Hildebrandt, Granger, Ind. (King University)
3. Jacarra Winchester, San Leandro, Calif. (Titan Mercury WC)
4. Meagan Black, Batavia, Iowa (King University)
5. Hanna Grisewood, Warsaw, N.Y. (King University)
6. Rachel Archer, Winloch, Wash. (OKCU Gator Women`s RTC)
7. Cassidy Jasperson, Lufkin, Texas (Ugly Grappling)
8. Cara Romeike, Coppell, Texas (Coppell High School)
9. Vanessa Gonzalez, Port Hueneme, Calif. (PHOX RAW)
10. Tamara Tillman, Whittier, Calif. (Titan Mercury WC)

58 kg/128 lbs.
1. Alli Ragan, Carbondale, Ill. (NYAC/King University)
2. Trinity Griffin, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Michaela Hutchison, Lebanon, Ill. (Titan Mercury WC)
4. Othella Feroleto, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
5. Sally Roberts, Colorado Springs, Colo. (Army (WCAP)
6. Kayla Miracle, Campbellsville, Ky. (Sunkist Kids)
7. Melissa Apodaca, Chugiak, Alaska (U.S. Marines)’
8. Areana Villaescusa, Rio Rico, Ariz. (Rio Rico WC)
9. Tanalei Louis, Kailua-Kona, Hawaii (OKCU Gator Women’s RTC)
10. Gabrielle Weyhrich, Fremont, Neb. (Bearcat WC)

60 kg/132 lbs.
1. Jennifer Page, Orangevale, Calif. (Titan Mercury WC)
2. Jenna Burkert, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Brieana Delgado, Fountain Inn, S.C. (OKCU Gator Women`s RTC)
4. Shauna Isbell, St. Charles, Mo. (Titan Mercury WC)
5. Kristin Yamasaki, Honolulu. Hawaii (Univ. of the Cumberlands)
6. Beatrize Martinez, Oklahoma City, Okla. (OKCU Gator Women`s RTC)
7. Kayla Brendlinger, Slippery Rock, Pa (King University)
8. Sonia Beri, San Jose, Calif. (Bearcat WC)
9. Francesca Giorgio, West Lawn, Pa. (WOW)
10. Rachel Hale, Bennington, Vermont (unattached)

63 kg/138.75 lbs.
1. Elena Pirozhkova, Colorado Springs, Colo. (Titan Mercury WC)
2. Erin Clodgo, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Leigh Jaynes, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
4. Amanda Hendey, San Gabriel, Calif. (Titan Mercury WC/King University)
5. Alexis Porter, Ballston Lake, N.Y. (New York AC)
6. Olivia Seppinni, Sacramento, Calif. (Bearcat WC)
7. Shai Mason, Gardena, Calif. (Titan Mercury WC)
8. Michele Muscato, Henderson, Nevada (Henderson)
9. Cheyenne Youngblood, Temecula, Calif. (Missouri Baptist University)
10. Lauren Louive, Williamsburg, Ky. (UC Women’s Wrestling)

69 kg /152 lbs.
1. Randi Miller, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
2. Veronica Carlson, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Tamyra Mensah, Katy, Texas (Wayland Baptist)
4. Brittany David, Brentwood, Calif. (Lindenwood Women`s WC)
5. Kayla Aggio, Rohnert Park, Calif. (OKCU Gator Women’s RTC)
6. Demi Strub, Guilford, Ind. (OKCU Gator Women`s RTC)
7. Amy Spafford, Camarillo, Calif. (Lindenwood Women`s WC)
8. DeAngela Castex, Elk Grove, Calif. (Univ. of the Cumberlands)
9. Angelica Hernandez, El Paso, Texas (Univ. of the Cumberlands)
10. Forrest Molinari, Benicia, Calif. (Missouri Baptist University)

75 kg/165 lbs.
1. Adeline Gray, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Jackie Cataline, Alhambra, Calif. (Titan Mercury WC)
3. Iris Smith, Colorado Springs, Colo. (Army WCAP)
4. Julia Salata, Canton, Mich. (New York AC/King University)
5. Victoria Francis, Litchfield, Ill. (Titan Mercury WC/Lindenwood)
6. Mary Westman, Cattaraugus, N.Y. (Jimmie Wrestling Club)
7. Lorrie Ramos, Orlando, Fla. (Titan Mercury WC/King University)
8. Kiaya Van Scoyoc, Lakewood, Wash. (Toro)
9. Anastasia Lobsinger, Martinez, Calif. (CYC)
10. Heather O`Connor, Napa, Calif. (OKCU Gator Women`s RTC)

Copyright © 2014 by USA Wrestling and TheMat.com. Media may publish rankings with proper attribution.